Majowe święta

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

Pamięć narodowa

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, tak jak nasze godło: biały orzeł na czerwonym tle. Biel symbolizuje czystość, niewinność i dobro. Czerwień oznacza ogień, waleczność i odwagę.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Właśnie 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten. Drugi powód ma genezę w czasach PRL - 2 maja obowiązywał nakaz zdejmowania flag, by nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez komunistyczne władze święta Konstytucji 3 maja. 2 maja Dniem Flagi został na mocy ustawy Sejmu RP z 20 lutego 2004 r. Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 ROKU

Konstytucja to najważniejszy państwowy akt prawny, ustawa zasadnicza, która określa m. in. najważniejsze zasady funkcjonowania państwa.

By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Sejm uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić w życie. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie także w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się już w rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL przypominanie o niej było zakazane.

Konstytucja 3 maja, gdy Polska zniknęła z mapy świata, pozostała symbolem dążenia do niepodległości, do narodowej zgody i chęci naprawy państwa. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, ale jednak była i stała się źródłem nadziei na lepszą przyszłość.

O świętach 2 i 3 maja przypominają flagi i kotyliony wykonane przez uczniów z klasy IV b.