„Przywróć naszą Ziemię”.

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia 2021 roku upłynie w tym roku pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Motyw przewodni święta będzie miał szczególne znaczenie w dobie pandemii. Większość akcji mających na celu promowanie ekologicznych postaw musi się przenieść do świata wirtualnego.

Każdy z Nas może nawet podczas codziennych czynności przyczynić się do polepszenia życia na naszej Ziemi
Jak obchodzić Dzień Ziemi?
  • Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.

• Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

• Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

• Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.

• Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.

• Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Uczniowie naszej szkoły z klas V-VIII przygotowali plakaty pod hasłem "DZIEŃ ZIEMI - PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ". Zapraszamy do obejrzenia.