Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3. grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami (ang. International Day of Persons with Disabilities) – święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983-1992).

Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia z pewną formą niepełnosprawności na świecie żyje około 1 miliard ludzi. Na dodatek, grupa osób dotkniętych tym problemem wzrasta w przypadku starzejących się społeczeństw, gdzie ograniczenia związane z wiekiem są doświadczeniem coraz szerszej części ludności. Dlatego odpowiednie przystosowania dla osób z ograniczoną sprawnością stają się celem działań i jakością współczesnego, przewidującego społeczeństwa.

Żeby skuteczniej chronić prawa osób niepełnosprawnych, m. in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym, w 2006 roku na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością.

Strategie integrowania osób niepełnosprawnych w życie społeczne mają szczególne znaczenie zważywszy na fakt, że ograniczenia fizyczne, umysłowe czy sensoryczne dotykają obecnie około 10% światowej populacji. Wysoki poziom bezrobocia, brak dostępu do odpowiedniego wykształcenia czy opieki zdrowotnej, nieodpowiednie przystosowania środowiskowe oraz stereotypowe przekonania to główne przeszkody w osiągnięciu pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Zapraszamy również do przeczytania komiksu
"Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością".

Dyskryminacja_w_szkole (ppt) 0.18mb, (Pobrań: 104)