29. Akcja Sprzątania Świata

W tym roku pod hasłem Wszystkie śmieci są nasze!
Nasza szkoła jak zwykle wzięła udział w tym tak ważnym dla środowiska wydarzeniu i w bieżącym tygodniu uczniowie klas 4B, 5B i 8B z zapałem porządkowali najbliższą sobie okolicę (os. Sulejowska oraz Bugaj).

Akcja Sprzątanie Świata została zapoczątkowana w 1989 w Australii. Obecnie odbywa się w 130 krajach świata – ma na celu zwrócenie uwagi na środowisko naturalne. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, w tym roku przypada on na drugą połowę września.

Zeszłoroczna polska edycja Akcja Sprzątanie Świata zakończyła się niechlubnym wynikiem niemal 442 ton zebranych śmieci! Niestety, z roku na rok według danych Głównego Urzędu Statystycznego ilość zebranych odpadów komunalnych wzrasta, odnotowuje się występowanie coraz większej ilości dzikich wysypisk. Dlatego słusznie wybrzmiało tegoroczne hasło akcji Wszystkie śmieci są nasze!.

Jak możemy ograniczać ilość odpadów, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze? Oto kilka przykładowych rozwiązań:
  • zamiast pakować codziennie kanapki do pracy czy szkoły w woreczki foliowe czy folię aluminiową pakujmy je w pudełka wielokrotnego użytku,
  • na zakupy chodźmy z własnymi torbami,
  • nie kupujmy wody butelkowanej - zainwestujmy w butelki filtrujące,
  • zrezygnujmy z jednorazowych kubków, talerzyków, sztućców, opakowań itp.,
  • pamiętajmy o segregacji śmieci!