Szkoła Podstawowa nr 11 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Henryka Sienkiewicza

Dzień Liczby Pi oraz Światowy Dzień Matematyki

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
1
Święto liczby Pi, zwanej ludolfiną, obchodzone jest na całym świecie 14 marca, ale dlaczego właśnie w ten dzień?
Liczba Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy i jest to wartość, która w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14. Jest to odpowiednik amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca - 3.14, dlatego tego dnia liczba Pi obchodzi swoje święto.

A dlaczego liczba ta nazywana jest ludolfiną? Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolpha van Ceulena, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W roku 2010 obliczono 2 000 000 000 000 000 cyfrę liczby Pi i wynosi ona zero. Bite są również rekordy na zapamiętywanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego.

Dzień Liczby Pi jest idealną okazję do obchodów Święta Matematyki. 14 marca klasa VIII b doskonaliła umiejętności obliczania pola koła i długości okręgów, a dodatkowo nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w Dniu Matematyki pod hasłem "Matma buduje, niewiedza rujnuje".

Zdjącia dołączone do artykułu przedstawiają salę lekcyjną, w której nasi uczniowie oglądają na tablicy multimedialnej prezentację dotyczącą liczby Pi oraz rozwiązują zadania.
powrót