Dzień Recyklingu Baterii

373470955_211279221944898_4984876176868556609_n
9 września obchodziliśmy Dzień Recyklingu Baterii. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, w jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci.
Zużyte baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne. Baterie mają w składzie bardzo szkodliwe dla środowiska związki: rtęć, kadm i ołów. Zaliczają się one do tzw. metali śmierci, mogących powodować wiele chorób, w tym także choroby nowotworowe.

Bardzo ważne jest to aby pamiętać o ich odpowiedniej utylizacji, zaczynając już we własnym domu. Oddzielając baterie i akumulatory od zwykłych śmieci dbamy o środowisko a także o własne zdrowie.

Jedna wyrzucona do zwykłego kosza bateria jest w stanie zanieczyścić 25 metrów sześciennych ziemi oraz 420 litrów wody. Może być także zabójcza dla ludzi i zwierząt – w ciągu zaledwie pół godziny może doprowadzić do śmierci dorosłą osobę.

W jaki sposób segregować baterie (czyli odpady niebezpieczne) od zwykłych śmieci? Wystarczy zwykły kartonik, puszka lub woreczek. Systematycznie wrzucamy zużyte baterie do tak przygotowanego pojemnika a po uzbieraniu odpowiednio dużej ilości przekazujemy do utylizacji.

Zapraszamy uczniów do udziału w zbiórce zużytych baterii - baterie przynosimy do szkoły i wrzucamy do pojemnika w sali nr 12.