Dzień Recyklingu Baterii

9 września obchodzimy Dzień Recyklingu Baterii. Z tej okazji okazji przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, w jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci.
Dlaczego należy segregować baterie?

Zużyte baterie i akumulatory to odpady, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz są szkodliwe dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1 metr sześcienny ziemi albo nawet 400 litrów wody. Dlatego niezwykle istotne jest świadome i odpowiedzialne pozbywanie się tych niebezpiecznych odpadów, aby wyeliminować ich szkodliwy wpływ.

Bezpiecznie z bateriami

Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników. Warto mieć w domu pudełko, do którego będziemy przez jakiś  czas zbierać zużyte baterie i akumulatory (bo ich żywotność też kiedyś się kończy). Gdy uzbieramy już pokaźną liczbę, możemy wyrzucić je do specjalnych pojemników ustawionych w sklepach, galeriach handlowych oraz w naszej szkole. Odbiór baterii jest też często organizowany za pośrednictwem punktów selektywnej zbiórki odpadów.

CZY WIESZ, ŻE:
  • źle unieszkodliwiona bateria do zegarka (guzikowa) może skazić nawet 400 litrów wody;
  • rzucona na ziemię bateria alkaliczna typu “paluszek” trwale zanieczyszcza metr sześcienny gleby;
  • niewłaściwie zutylizowana bateria od telefonu komórkowego lub laptopa może spowodować wybuch lub pożar;
  • zużyte akumulatory i baterie są źródłem szkodliwych substancji jak kadm, kobalt, mangan, nikiel, ołów.