Tydzień szkolnych eksperymentów

IMG_20181113_103132
Tydzień między 13 a 16 listopada 2018 rokuw klasach V – VIII upłynął pod znakiem doświadczeń i eksperymentów...
Na lekcjach biologii, chemii, fizyki i geografii uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali liczne doświadczenia. Na lekcjach biologii samodzielnie wykonywali liczne zadania:

- badali wpływ temperatury na aktywność enzymów występujących w owocach kiwi,
- określali wpływ światła i wody na rozwój roślin,
- zapoznali się z wpływem kwasu octowego na skorupkę jaja kurzego i kości,
- określali wpływ temperatury na przepuszczalność błon komórkowych,
- wykrywali skrobię w produktach spożywczych (jabłko, sałata, ziemniak, ser),
- sporządzali ciecz newtonowską,
- wykonali liczne modele komórek roślinnych i zwierzęcych,
- wykrywali obecność tarczy nerwu wzrokowego i wiele innych.

W czasie tygodnia eksperymentów uczniowie klas siódmych i ósmych zapoznawali się również z eksperymentem chemicznym, jako podstawowym źródłem poznania różnych substancji chemicznych oraz przemian jakim ulegają. W czasie zajęć mieli możliwość zapoznania się z praktycznym zastosowaniem podstawowego sprzętu laboratoryjnego. Obserwowali następujące doświadczenia chemiczne: spalanie magnezu, otrzymywanie i spalanie wodoru, reakcje wytrącania osadów trudno rozpuszczalnych soli i wodorotlenków, zmiany zabarwienia wskaźników wobec kwasów i zasad. Uczniowie wspólnie z nauczycielem omawiali wyniki doświadczeń, dyskutowali nad obserwacjami i wysnuwali z nich wnioski. Uczyli się jak powiązać w całość wyniki doświadczeń ze znanym już sobie materiałem rzeczowym poznawanym na lekcjach. Uczniowie na lekcjach geografii poprzez wnikliwą obserwację poznawali różne rodzaje skał.