Zbiórka zużytych baterii

battery-gc2cea1df2_1920
Zapraszamy uczniów do udziału w zbiórce zużytych baterii. Baterie przynosimy do szkoły i wrzucamy do pojemnika w sali nr 12.
Od 2015 r. 9 września obchodzony jest Dzień Recyklingu Baterii. Datę tę wybrano nieprzypadkowo, bowiem 9 września w 1737 roku urodził się Luigi Galvani, włoski lekarz z Bolonii. Przełomowe prace Galvaniego nad wpływem prądu elektrycznego na reakcję spreparowanych mięśni żab stały się inspiracją dla Alessandro Volty, który w 1800 roku opracował pierwsze ogniwo galwaniczne.

Zużyte baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne. Baterie mają w składzie bardzo szkodliwe dla środowiska związki: rtęć, kadm i ołów. Zalicza się jest do tzw. metali śmierci, które powodują wiele chorób, w tym także choroby nowotworowe.

Bardzo ważne jest to aby pamiętać o ich odpowiedniej utylizacji, zaczynając już we własnym domu. Oddzielając baterie i akumulatory od zwykłych śmieci dbamy o środowisko a także o własne zdrowie.

Jedna wyrzucona do zwykłego kosza bateria jest w stanie zanieczyścić 25 metrów sześciennych ziemi oraz 420 litrów wody. Może być także zabójcza dla ludzi i zwierząt – w ciągu zaledwie pół godziny może doprowadzić do śmierci dorosłą osobę.

W jaki sposób segregować baterie (czyli odpady niebezpieczne) od zwykłych śmieci? Wystarczy zwykły kartonik, puszka lub woreczek. Systematycznie wrzucamy zużyte baterie do tak przygotowanego pojemnika a po uzbieraniu odpowiednio dużej ilości przekazujemy do utylizacji.