Bezpłatne wsparcie psychologiczne

368057341_567767742172546_4711597297591447170_n
W ostatnich latach obserwuje się niepokojący wzrost zachorowań na depresję i zaburzenia lękowe wśród dzieci i młodzieży. Według danych statystycznych w 2022 roku odnotowano ponad 2000 prób samobójczych wśród osób poniżej 18 roku życia, podczas gdy w 2021 roku takich przypadków było około 1500. Dane z 2023 roku są jeszcze bardziej przerażające - w samym styczniu miało miejsce aż 850 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Należy się spodziewać, że po 31 grudnia padnie nowy rekord...
Dostęp do profesjonalnej opieki psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce wciąż nie jest wystarczający. Od września 2022 roku wprowadzono do szkół obowiązek zatrudniania psychologów, jednak subwencja oświatowa w dalszym ciągu nie pozwala na pozyskanie tych specjalistów w pełnym wymiarze godzin. Ponadto warunki udzielania pomocy psychologicznej w szkole nie są w stanie zastąpić profesjonalnej terapii. Ogrom obowiązków bardzo często uniemożliwia zapewnienie stałych terminów spotkań i komfortowych warunków, dlatego rolą psychologa szkolnego jest przede wszystkim profilaktyka i doraźne wsparcie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.

Na szczęście w naszym mieście działa kilka placówek wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży, z których można korzystać BEZPŁATNIE. Poniżej prezentujemy Państwu ich listę:

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży PSYCHOMEDICO
Placówka w ramach kontraktu z NFZ (bez skierowania!) oferuje terapię indywidualną, jak i grupową. Organizuje warsztaty psychoedukacyjne, a także zapewnia wsparcie dla rodzin - w tym systemową terapię rodzinną (terapia systemowa to forma pomocy polegająca na wsparciu każdego członka rodziny).
Adres: ul. Górna 12
www.psychomedico.pl

Poradnia Psychologiczna dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW
Placówka w ramach kontraktu z NFZ (bez skierowania!) oferuje konsultacje z psychiatrą, socjoterapię grupową, terapię indywidualną i kompleksowe wsparcie rodzin, w tym również terapię systemową.
Adres: ul. Słowackiego 15
Telefon: 576-495-777

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Udziela wsparcia psychologicznego w stanie kryzysu psychicznego - nie prowadzi działalności diagnostycznej, świadczy pomoc doraźną o charakterze terapeutycznym.
Adres: ul. Próchnika 34, pokój 6
Godziny: 15:30 - 19:00

Piotrkowskie Centrum Profilaktyczno-Terapeutyczne Pomarańczowa Linia
Oferuje wsparcie przede wszystkim osobom uzależnionym - od używek, ale również od komputera, telefonu. Jego działalność koncentruje się wokół udzielania porad, prowadzenia terapii grupowych lub indywidualnych oraz informowania o ośrodkach leczenia uzależnień.
Adres: ul. Konarskiego 2

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Chyba dobrze znana Państwu placówka, której działalność ma charakter zarówno terapeutyczny, jak i diagnostyczny. Oferuje konsultacje psychologiczne, diagnozę, terapię oraz mediacje rodzinne.
Adres: ul. Dmowskiego 47
Strona www:

Doraźne wsparcie psychologiczne można uzyskać również telefonicznie (zarówno przez dorosłych, jak przez dzieci). Warto znać numery:
800 70 2222 – Całodobowa Linia Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego
(22) 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 100 100 – Telefon dla Rodziców oraz Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci

Jeżeli nie wiecie Państwo, czy problem Waszego dziecka kwalifikuje się na doraźną pomoc psychologiczną, długoterminową psychoterapię czy diagnozę psychiatryczną, zachęcamy do umawiania się na konsultacje u naszego psychologa.
Pani Daria Gawrosińska pełni dyżury:
– w poniedziałki od 10:30 do 15:30,
– w środy od 12:30 do 16:30,
– w czwartki od 13:30 do 15:30.

Prosimy o wcześniejsze umawianie się poprzez e-dziennik!!!