Szkoła Podstawowa nr 11 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Henryka Sienkiewicza

Depresja - informator dla rodziców

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja co roku zbiera coraz większe żniwo zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci i młodzieży. Wiele osób bagatelizuje problem i nie uważa depresji za chorobę, która wymaga odpowiedniego leczenia. To skutkuje wzrostem liczby prób samobójczych, przypadków wypalenia zawodowego albo pogorszeniem relacji ze swoim otoczeniem.
Depresja jest chorobą. To nie jest zwykły smutek. Aby skutecznie odróżnić niegroźne, krótkotrwałe przygnębienie od depresji, należy zwracać uwagę na takie symptomy, jak:
- pogorszenie nastroju ma charakter ciągły, tzn. utrzymuje się przez niemal cały dzień i stan ten trwa już ponad 14 dni;
- obniżonemu nastrojowi towarzyszy ciągłe poczucie zmęczenia, zniechęcenia i braku motywacji;
- prawie nic nie jest w stanie poprawić nam humoru, a jeżeli to nastąpi - trwa bardzo krótko i szybko powraca stan przygnębienia;
- mamy rozregulowaną potrzebę snu - męczy nas bezsenność albo mamy ochotę przesypiać pół dnia;
- mamy rozregulowany apetyt - w ogóle go nie odczuwamy albo mamy potrzebę objadania się w celu poprawienia sobie humoru (typowe mogą być częste myśli: „Zjem tę paczkę ciastek, coś mi się od życia należy”);
- pogorszenie pamięci i koncentracji uwagi, osoby chore sprawiają wrażenie rozkojarzonych, zamyślonych, spowolnionych.

Nad smutkiem można samodzielnie zapanować - człowiek nie ma zaburzonych mechanizmów motywacyjnych. Potrafi zastosować się do porady, szuka wyzwań i aktywności, które poprawią mu nastrój.

Nad depresją nie da się samodzielnie zapanować!!! To stan, w którym nasze myślenie uległo zmianie pod wpływem niewłaściwej ilości neuroprzekaźników i hormonów - depresję cechuje niski poziom serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. Mogą pojawiać się zwiększone ilości kortyzolu (hormonu stresu). Dlatego leczenie obejmuje rozpoczęcie długoterminowej psychoterapii, a nierzadko również wdrożenie farmakologii.
UWAGA! Leki przepisywane od psychiatry wpływają na nasze hormony i funkcjonowanie mózgu. To dlatego czasami zdarza się, że źle dobrany lek może spowodować zmiany hormonalne albo wpływa na nasze procesy poznawcze i poziom pobudzenia. Należy jednak pamiętać, że medycyna z roku na rok czyni coraz większe postępy, a produkowane obecnie leki są bardzo skuteczne. Wszelkie niepokojące skutki uboczne zażywanych leków należy uczciwie konsultować z psychiatrą - samoczynne porzucenie leczenia albo zatajanie prawdy utrudni proces zdrowienia.

Na zakończenie chciałabym pokazać Państwu film na temat młodzieńczej depresji, nagrany przez Telewizję Police:

 

W naszym mieście dzieci i młodzież mogą szukać wsparcia przede wszystkim u psychologów szkolnych, którzy pomogą dokonać wstępnej diagnozy. Następnie kompleksowe wsparcie zapewnią dwie placówki:
EZRA UKSW -
https://ezrauksw.pl/
W ramach kontraktu z NFZ zapewnia konsultacje z psychologiem i psychoterapię. Nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.
PsychoMedico -
https://psychomedico.pl/
W ramach kontraktu z NFZ zapewnia konsultacje z psychiatrą i psychoterapię. Nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego.

Rodzicu! Nie bądź obojętny, kiedy Twoje dziecko przejawia niepokojące oznaki zmiany zachowania. To nie zawsze musi być młodzieńczy okres buntu...

 
Z poważaniem,
mgr Daria Gawrosińska - psycholog szkolny

 
powrót